- Strona główna » Blog kosmetologa » Trądzik od Maseczki MASKNE
Trądzik od maseczki. MASKNE - co to takiego i jak się go pozbyć?
Maskne, czyli trądzik maseczkowy powstaje u osób, które są zmuszone do noszenia maseczki ochronnej przez wiele godzin dziennie. Charakterystyczne zmiany, które występują w trądziku maseczkowym to drastyczne pogorszenie się stanu skóry w obrębie żuchwy, brody, a nawet policzków. Zmiany są bolesne, ropne i przeważnie umiejscowione głęboko pod skórą. Codziennie zauważamy nowe – powstaje ich coraz więcej, a stan skóry na twarzy jest coraz gorszy.
Kontakt maski ze skórą bardzo często prowadzi do powstawania podrażnień oraz pojawienia się niedoskonałości, którym sprzyja wilgoć pochodząca z wydychanego powietrza. Wielogodzinne noszenie maseczki powoduje powstawanie mikrourazów, które uszkadzają naszą barierę hydrolipidową i prowadzą do problemów skórnych takich jak trądzik, atopowe zapalenie skóry (AZS) czy łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS). Otarcia są otwartymi wrotami dla bakterii. Wilgoć, jest idealnym środowiskiem do rozwijania się drobnoustrojów i bakterii beztlenowych takich jak paciorkowce Propionibacterium acnes, które powodują trądzik czy gronkowce Malassezia spp. Sprawy nie ułatwia makijaż, który nasila powstawanie trądziku.
Co robić, aby zapobiec MASKNE lub załagodzić zmiany, które już powstały?
Przede wszystkim musimy zachować kilka podstawowych zasad. Jeśli nosimy maskę ochronną chirurgiczną należy ją zmieniać kilka razy dziennie. Z kolei, jeśli stosujemy maski ochronne uszyte z materiałów, które nie przepuszczają powietrza i nie odprowadzają wilgoci – a takim materiałem jest poliester lub poliamid – to niestety zmiany trądzikowe będą się nasilać. Maski, które nie przepuszczają powietrza stanowią idealne środowisko do powstania trądziku. Trzeci typ to maski wykonane z materiału bawełnianego. Tu skóra oddycha, natomiast należy pamiętać o higienie – należy je również często zmieniać, a po użyciu wyprać i wyprasować, aby nie namnażały się na niej bakterie, które mogą zaszkodzić naszej skórze.
Najlepszym rozwiązaniem jest zrezygnowanie z makijażu, natomiast jeśli jest potrzeba lekkiego krycia, zdecyduj się na krem BB i filtr mineralny. Rekomenduję stosowanie produktów, które mają w swoim składzie tlenek cynku – działania antybakteryjne, reguluje sebum oraz zmniejsza zmiany zapalne.
Bardzo ważna jest pielęgnacja domowa. Nie możemy zapomnieć o porządnym demakijażu, które pozwoli bardzo dobrze oczyścić skórę twarzy z codziennych zanieczyszczeń. Pielęgnacja powinna być dwuetapowa – oczyszczanie olejkiem, a następnie żelem do twarzy. Takie dogłębne oczyszczanie dobrze przygotowuje skórę do przyjęcia serum czy kremu z odpowiednimi substancjami czynnymi.
Na dzień w pielęgnacji domowej nie może zabraknąć lekkiego kremu nawilżającego oraz kremu z wysokim filtrem UV (minimum 30 SPF). Unikaj emolientów i kremów o bogatym składzie – nie wchłoną się one całkowicie, a pod wpływem wilgoci panującej pod maską, mogą się przyczynić do znacznego pogorszenia stanu skóry. Na noc zastosuj krem nawilżający o cięższej konsystencji, która jest bogatsza w substancje czynne.
Czy jest taki zabieg, który wyeliminuje wszystkie problemy związane z MASKNE mimo, że nadal będziemy nosić maskę?
Odpowiedź brzmi TAK! Jeśli tylko będziemy regularni w swoich działaniach oraz będziemy się stosować do zaleceń kosmetologa. Peelingi medyczne, czyli preparaty na bazie kwasów medycznych o różnym stężeniu i pH pomogą wzmocnić regenerację i odporność skóry. Działanie przeciwtrądzikowe wzmocni mezoterapia mikroigłowa lub nanoigłowa połączona z kwasem (tak zwane “zabiegi kombinowane”). W wielu przypadkach już kilka zabiegów wykonanych w gabinecie w połączeniu z odpowiednio dobraną pielęgnacją domową są w stanie pokonać trądzik maseczkowy i przywrócić skórze naturalny, promienny wygląd.
Masz pytania? Wypełnij formularz, oddzwonimy!